رزین یکی از زیباترین هنر های بسیار زیبا در عصر امروزی است که می‌توانیم تصویر های زیبایی از طبیعت را  خلق یا تثبیت کرد و یا با خلاقیت و هنر  خود ، از رزین در ساختن زیورآلات و حتی وسایل کاربردی استفاده کرد.

هنر رزین بیشتر در حوزه زیورآلات و لوازم دکوری قابل توجه طرفداران قرار گرفته است و از این رو به یک کار پر درآمد تبدیل شده است . در این مقاله با جزئیات زیادتری  از این هنر زیبا و خلاقانه آشنا خواهیم شد .

رزین چیست و چه خصوصیاتی دارد ؟

رزین در لغت به معنای صمغ است ؛ در حقیقت رزین یک ماده چسبناک است که به دو مدل طبیعی و مصنوعی موجود است . رزین اپوکسی یک مدل رزین مصنوعی است که در دنیا به عنوان مناسب و بهترین‌ رزین برای انجام کار هنری مورد شناخت است . این نوع رزین خصوصیت های بسیار مناسبی برای استفاده در کارهای هنری دارد که یک مورد از آن‌ها سفت شدن آن در کنار هوا و بدون نیاز به کوره داغ است .

رزین اپوکسی از چسبندگی زیاد و مقاومت شیمیایی در برابر اسیدها و بازها برخوردار است .

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد  آن  برای کاربرد در هنر رزین به خصوص ساخت لوازم دکوری ، امکان پاک کردن آسان آلودگی و چربی‌ها از سطوح آن می باشد . همچنین این ماده قابلیت جلادهی دارد و می‌توان پگمنت‌ های رنگی را به آن اضافه کرد.

زمینه‌های کاری رزین

رزین کارایی فراوانی در صنعت های  مختلف از جمله ساختمان سازی ، کشتی سازی و هواپیما سازی دارد. اما از هنر آن می‌توان به سبک‌های گوناگون بهره برد. نقاشی با رزین ، ساخت جواهرات زیبا ، ساخت لوازم تزئینی که اغلب با حشره ها و گیاهان طبیعی انجام می‌شود ، ساخت میز رزینی و ساخت لوازم دکوری از پرطرفدارترین سبک‌های مورد  استفاده از رزین است .  نکته بسیار  جالب این است که امکان دارد هنر رزین را روی سطوح مختلف از جمله چوب ، شیشه ، فلز ، پلکسی گلس ، بتن و غیره انجام داد . البته سطح جذب کننده یا سوراخ و نیز بوم برای کار با زرین مناسب نیست.